کمیته پیشگیری از بیماری های اسهالی و عفونی در کودکان تشکیل شد

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت دانشکده علوم پزشکی گراش، کمیته پیشگیری از بیماریهای اسهالی و عفونی در کودکان روز یکشنبه چهاردهم مردادماه تشکیل شد.

این جلسه که با حضور دکتر علیرضا گلستان معاون بهداشت و مسئولین ستادی٬ مسئول مرکز خدمات جامع سلامت و ناظر،با هدف برنامه ریزی در راستای پیشگیری از بیماری های اسهالی با توجه به گرمای هوا و مشکلات ناشی از کمبود آب و قطعی برق و…. در دفتر معاونت بهداشت برگزار شد.

در ابتدا دکتر گلستان در خصوص لزوم برنامه ریزی در تمام سطوح در جهت پیشگیری از بیماری اسهالی و عفونی در کودکان مطالبی بیان کرد و در ادامه پس از تبادل نظر حاظرین تصمیماتی  اتخاذ شد.

از مباحث مطرح شده در این جلسه می توان برگزاری جلسات آموزشی با موضوع بیماریهای اسهالی و عفونی جهت بهورزان ٬ پزشکان ٬ مراقبین سلامت، اعزام تیم ستادی به مناطق سیاری و عشایر نشین جهت بررسی وضعیت آب آشامیدنی٬ مواد لبنی خانگی٬ توزیع ORS و نحوه تهیه و مصرف آن٬ آموزش سالم سازی آب آشامیدنی٬ آموزش تغذیه انحصاری با شیر مادر٬ آموزش نحوه مراقبت از کودکان اسهالی،  آموزش آبشاری و انتقال اطلاعات به جامعه و گروههای هدف از طریق برگزاری جلسات آموزشی در سطوح محیطی توسط مراقبین سلامت٬ داوطلبین سلامت٬ پزشکان و ..، طراحی٬ چاپ و نصب بنر اطلاع رسانی،  ارسال پیامک اطلاع رسانی در خصوص نحوه مراقبت از کودکان دچاربیماری های اسهالی و عفونی، چگونگی پیشگیری از بروز این بیماری ها، تشکیل گروه اطلاع رسانی (شبکه های اجتماعی) با حضور کلیه پزشکان عمومی و متخصص عفونی با هدف تبادل اطلاعات در خصوص بیماریهای واگیر و عفونی در کودکان، مکاتبه با کلیه پزشکان ٬ مسئولین ٬ مراقبین سلامت و بهورزان…. . در خصوص ارتقای کیفیت مراقبت های مانا و استفاده از دستورالعمل های مربوطه، آموزش و اطلاع رسانی در خصوص تغذیه انحصاری با شیر مادر در کودکان زیر شش ماه با هدف پیشگیری از بیماریهای گوارشی و…در برنامه های هفته جهانی شیر مادر نام برد.