معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی گراش در پیامی هفته ملی ازدواج را تبریک گفت

دکتر طیبه مهروری معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی گراش ضمن تبریک هفته ملی ازدواج (۱الی ۷ مرداد ماه)اظهار داشت:پیمان مقدس زناشویی رشته‏ ای است آسمانی که دلها را بهم پیوند می‏زند، دلهای پریشان را آرامش می‏دهد و افکار پراکنده را به یک هدف متوجه می‏سازد. خداوند تبارک و تعالی وعده داده است که اگر کسی ازدواج کرد و فقیر بود، او را بی نیاز می کند. از آنجایی که وعده خداوند حق است، تنها، کسی از ترس فقر و نادار شدن ازدواج نمی کند که به وعده های پروردگار بدبین و بدگمان است. البته وعده خداوند وقتی محقق می شود که انسان برای کسب و کار و به دست آوردن روزی تلاش کند و معمولاً به طور طبیعی یک جوان پس از ازدواج، مسئولیت بیشتری در قبال خود و همسرش احساس می کند و همین سبب می شود تا بر کار و تلاش خود بیفزاید.

معاون بهداشت افزود: ازدواج سفری است که می تواند زوجین را به افرادی بهتر تبدیل کند. در طول این سفر باید مسئولیت پذیر بود، سخت کار کرد و از مشکلات  احتمالی نهراسید. اگر زوجین با چشمان باز، انتظارات واقع بینانه و نگرش درست زندگی را آغاز کنند، زندگی موفق و شادی خواهند داشت.

دکتر مهروری با اشاره به اینکه تعهد، ارتباط، حل تعارض، خلاقیت، همکاری، تغییر مدیریت، روابط اجتماعی، احترام گذاشتن به ارزش های دینی عامل های مهم برای ازدواج موفق هستند افزود: اگر می خواهید ازدواج موفقی داشته باشید، باید شریک زندگی شما بداند با تمام وجود به او متعهدید. یکی از راههای نشان دادن تعهد، پذیرش و تایید همسر است. و رابطه ی زوجین با برقراری ارتباط زنده است. برای داشتن رابطه ی سالم باید ارتباط مستمر خود را با همسرتان حفظ کنید. به معنای دیگر باید با ارتباط مناسب و ایجاد فضای اعتماد به یکدیگر، به تدریج موانع یک رابطه ایده آل را از بین می برد.

 وی گفت: تعارض بخودی خود بد نیست، اما وقتی میزان آن افزایش یابد به بحران تبدیل می شود و نشان می دهد که باید تغییرات گسترده ای در رفتارها و تعاملات بین فردی و اجتماعی انجام گیرد تا تحولات مثبتی مانند همدلی و تفاهم ایجاد شود.از میان بردن روزمرگی، خلاقیت را افزایش می دهد و کمک می کند با استفاده از روش های منحصر به فرد و تازه، رابطه ی جذاب و صمیمانه و عمیق ایجاد شود.

معاون بهداشت اظهار کرد: هریک از دو همسر باید به برقراری و استحکام رابطه کمک کنند. مراقبت، قدردانی و تحسین زوجین از یکدیگر، یکی از راههای استحکام رابطه است. پس از ازدواج همه چیز تغییر می کن، مسلما هریک از زوجین  آدم های گذشته نیستید. در طول سال های زندگی مشترک، مسایل و مشکلات گوناگونی به وجود می آید که می توانند  با آموزش ویادگیری، مطالعه و شرکت در جلسات مشاوره، روش های کنترل و مهار آنها را بیاموزند.

 معاون بهداشت افزود: عضویت در یک گروه و یا تفریحات سالم، ضروری است مشارکت در فعالیت های سالم اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و …..می تواند به شما در زمینه های متفاوت از جمله زندگی مشترک توانایی برقراری ارتباط های لازم کمک کند. و احترام گذاشتن به ارزشهای دینی یکی از مهمترین مسائلی که می تواند به استحکام و پایداری ازدواج کمک کند، ایجاد ارزشهای دینی وآموزش آن در خانواده است اگر بتوانید ارزشهای دینی خود را به درستی ارایه وآموزش دهید، خانواده ای سالم و شاد خواهید داشت.