گفتگو با مهندس علیرضا مساح به مناسبت «روز جهانی نوزاد نارس»

مهندس علیرضا مساح ضمن گرامیداشت، ۲۶ آبان‌ماه (۱۷ نوامبر) مصادف با «روز جهانی نوزاد نارس» اظهار کرد:

هر ساله «روز جهانی نوزاد نارس» با هدف افزایش آگاهی بخشی و حساس سازی عموم مردم در خصوص نوزادان نارس برگزار می‌گردد.
امسال نیز با شعار:
“نه به جدایی ! همین حالا دست به کار شوید ، والدین و نوزادان نارس را در کنار هم نگهدارید” بر اهمیت روش مراقبت آغوشی تاکید شده است.

 

وی تصریح کرد :
زمانی که نوزادی نارس و با وزن کم به دنیا می آید ، اغلب برقراری ارتباط بین والدین و نوزاد ممکن است به تاخیر بیفتد که این امر برای والدین نگران کننده است. روش مراقبت آغوشی یا به عبارتی KMC این نگرانی را به میزان قابل توجهی کاهش داده به نحوی که این روش در بهبودی و مراقبت از نوزادان نارس به عنوان یک روش درمانی تکمیلی بسیار موثر، کاربرد دارد.

وی افزود: 

هر ساله حدود ۱۵ میلیون نوزاد نارس در دنیا متولد میشوند که چیزی معادل یک نوزاد در هر ده تولد است. از این میزان یک میلیون نوزاد سالانه به دنبال عوارض نارسی فوت میکنند و شمار زیادی از نجات یافتگان مدت زیادی از زندگی خود را با عوارض نارسی دست به گریبان هستند. “نوزاد نارس” به نوزادی گفته می‌شود که تولد زودهنگام پیش از ۳۷ هفته‌ داشته باشد. سالانه ۱۵ میلیون نوزاد نارس در سراسر دنیا به دنیا می‌آیند. “نارس بودن” نوزادان می‌تواند دلایلی مثل سبک زندگی و کار مدرن، استرس و بیماری، مصرف الکل و سیگار و مواد مخدر، مصرف داروهای غیرمجاز در حین بارداری و… داشته باشد.

وی در ادامه گفت:
باید دانست که در اغلب مواقع مادر در پیشگیری از زایمان زودرس و نارسی نوزاد نقش موثری دارد . مادر می‌تواند با اصلاح سبک زندگی خود از بروز چنین تولد هایی جلوگیری کند. مواردی مثل اصلاح شیوه ی زندگی و اجتناب از مصرف سیگار ، الکل و مواد مخدر و همچنین استرس و… میتواند در پیشگیری از تولد نوزاد نارس موثر باشد.
لذا انجام مراقبت های پیش از بارداری و دریافت مراقبت‌های بارداری به صورت دوره‌ای و منظم و در صورت لزوم اقدامات آزمایشگاهی و تصویربرداری نیز در پیشگیری از تولد یک نوزاد نارس مؤثر هستند.