مصاحبه مهندس علیرضا مساح به مناسب روز جهانی HIV

مهندس علیرضا مساح، معاون بهداشتی دانشکده علوم پزشکی گراش در گفتگو با روابط‌عمومی به مناسبت روز جهانی HIV:

 

هر ساله اول دسامبر به نام روز جهانی اچ آی وی نام گذاری میشود.  شعار روز جهانی اچ آی وی ۱۴۰۰: «اجازه نمیدهیم کرونا برنامه های مراقبت HIV را تحت تاثیر قرار دهد.»

روز جهانی ایدز امسال همانند همیشه از اهمیت بالایی برخوردار است تا این نکته را به افراد و دولت‌ها یادآور گردد که مبارزه با HIV یکی از معضلات اصلی جوامع بشری است و این بیماری نباید زیر سایه کووید-۱۹ دچار کم توجهی قرار گیرد.

وی در ادامه افزود:
از اساسی ترین معضلات مبارزه با این بیماری، برچسبی است که این بیماری می‌تواند بر مبتلایان بزند، که با ارتقای آگاهی عمومی میتوان بر شدت این معضل غالب آمد.
متاسفانه در اکثر جوامع، پاندمی کووید-۱۹ فعالیت‌های تشخیصی موارد مبتلا به اچ آی وی را تحت شعاع قرار داده است، لذا در شهرستان گراش هم گام با سراسر کشور با پویشی به مدت یک ماه (از تاریخ ۲۰ آبان تا ۲۰ آذر ۱۴۰۰) تحت عنوان:  «من هم آزمایش HIV میدهم» به پیشواز این روز جهانی رفته و فرصت را غنیمت شمرده‌ایم که آگاهی عمومی را ارتقاء داده و به مبارزه با انگ و برچسبی که این بیماری برجای میگذارد بپردازیم. این پویش در دو محور بیماریابی همگانی بویژه در جمعیت‌های کلیدی و کاهش ترس افکار جامعه از این بیماری فعالیت میکند.