آغاز برنامه واکسیناسیون علیه بیماری کووید ۱۹

واکسن های کرونا، روز سه شنبه،  بیست و یکم بهمن ماه  وارد گراش و برای تزریق به پرستاران بخش کرونا در اختیار معاونت بهداشت دانشکده علوم پزشکی قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی دانشکده علوم پزشکی، مهندس علیرضا مساح معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی گراش در این باره گفت: برنامه واکسیناسیون علیه بیماری کووید ۱۹ در کشور با ورود اولین محموله واکس روسی، از روز سه شنبه ۲۱ بهمن ۹۹  آغاز شد.

 وی افزود: با توجه به اختصاص سهمیه واکسن به دانشکده علوم پزشکی گراش جهت گروه هدف ، تزریق این واکسن نیز در شهرستان گراش انجام خواهد شد .

معاون بهداشت تصریح کرد: بر اساس ابلاغ معاون بهداشت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ، اولین گروهی که واکسینه می‌شوند، پرسنل بخش کرونا و پرسنل ICU که مستقیماً با افراد مبتلا به کووید ۱۹ سر و کار دارند، خواهند بود و بعد در مرحله بعد مراکز نگهداری سالمندان، معلولین و جانبازان در اولویت خواهد بود.

مساح گفت: تزریق واکسن «اسپوتنیک ۵» دارای اصول و ضوابطی است که در ۲ مرحله(دوز) و با ۲۱ روز فاصله تزریق می‌شود یعنی پس از تزریق واکسن مرحله نخست، سه هفته بعد مرحله دوم تزریق واکسن انجام می شود.

 وی افزود: بنابر اعلام دفتر بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، واکسن اسپوتنیک ۵ روسیه در مواردی ممنوعیت مصرف دارد. برای مثال در دوره بارداری و شیردهی نباید از این واکسن استفاده کرد. همچنین افرادی که سابقه واکنش‌های حساسیتی شدید و وجود هر گونه بیماری حاد با یا بدون تب دارند که البته این افراد حدود دو هفته بعد از بهبودی می‌توانند برای تزریق این واکسن مراجعه کنند.

معاون بهداشت علاوه بر توصیه به تزریق واکسن اظهار داشت : امروز در نتیجه بی توجهی برخی ها به رعایت پروتکلهای بهداشتی، برخی دیگر جانشان و برخی ها نانشان قربانی کرونا شده و شرایط نگران کننده ای بر جامعه حاکم شده است. حال در این شرایط هر یک از ما باید احساس مسوولیت کرده و رعایت شیوه نامه های بهداشتی به ویژه زدن ماسک، شست و شوی مکرر دست ها و پرهیز از حضور در مکان های پرتجمع و رعایت فاصله گذاری اجتماعی را یک وظیفه خطیر برای خود بدانیم و اهمیت اجرای آن را برای دیگر عزیزانمان نیز گوشزد کنیم تا بتوانیم جلوی پیشروی این ویروس مرگبار را بگیریم و اجازه ندهیم تا جان و نان دیگران قربانی بی توجهی ما شود.