• 1400/11/24 - 08:10
  • بازدید: 14
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه

پیام مدیرگروه سلامت خانواده، جمعیت و مدارس به مناسبت هفته سلاما مردان ایرانی (سما)

WhatsApp Image 2022-02-13 at 8.42.10 AM

یکم الی هفتم اسفند ماه هفته ملی سلامت مردان ایرانی گرامی باد

شنبه هفتم اسفند ماه  " نقش شیوه زندگی سالم در پیشگیری از سرطان های شایع مردان "

  • ثریا انصاری، مدیر گروه سلامت خانواده، جمعیت و مدارس معاونت بهداشت دانشکده علوم پزشکی گراش، ضمن تبریک فرارسیدن هفته ملی سلامت مردان ایرانی(سما) ضمن اشاره به شعار آخرین روز این هفته با عنوان «نقش شیوه زندگی سالم در پیشگیری از سرطان های شایع مردان» در این باره گفت:

 

سرطان دومین عامل مرگ در جهان به شمار می رود. در سال ۲۰۱۸ حدود ۶/۹ میلیون مرگ یا یک مرگ از هر شش مرگ به علت سرطان بوده است. سرطان های ریه، پروستات، کلورکتال، معده و کبد شایع ترین سرطان ها در مردان می باشد. در سال های اخیر، میزان بروز سرطان در ایران افزایش یافته است. بر اساس آخرین گزارش ثبت سرطان منتشر شده حدود  ۵۲% از سرطان ها در مردان رخ داده است. شایعترین سرطان ها در مردان ایرانی:  پروستات، معده، پوست (غیرملانوما)، کولورکتال و مثانه می باشد.

بین ۳۰ تا ۵۰ درصد مرگ های ناشی از سرطان، با تغییر یا اجتناب از عوامل خطر سرطان ها قابل پیشگیری است. حفظ وزن طبیعی، رژیم غذایی سالم سرشار از میوه و سبزی، ورزش منظم و اجتناب از مصرف تنباکو شامل سیگار و تنباکو بدون دود، از عواملی هستند که موجب پیشگیری از بروز سرطان های مختلف می شوند.

 

عوامل غذایی محافظت کننده در برابر سرطان:

میوه ها و سبزیهای رنگی غنی از مواد شیمیایی گیاهی هستند که در مبارزه با بیماری ها و تقویت سیستم ایمنی نقش مهمی دارند. مصرف بیشتر میوه ها و سبزی ها باعث کاهش خطرسرطان ریه، دهان، مری، معده و روده شده است. توصیه می شود روزانه۵واحد میوه و سبزی (حداقل۲واحد میوه و۳واحد سبزی) از انواع مختلف استفاده شود. آنتی اکسیدان ها که از بروز تغییرات بدخیم در سلول ها و بافت ها جلوگیری می کنند، در میوه ها و سبزی ها فراوان هستند. بهترین راه تامین مواد آنتی اکسیدان، استفاده از میوه و سبزی تازه است و مصرف مکمل ها و قرص های ویتامین توصیه نمی شود.

فیبر بخشی ازغلات،میوه ها،وسبزی ها است که بدن نمیتواندآن راهضم کند. فیبرهاموجب کاهش کلسترول خو ن و کاهش بروزبیماریهای قلبی می شوندونقش کلیدی درحفظ سلامت دستگاه گوارش ایفا میکنندوباعث می شوندترکیبات سرطان زاقبل ازایجادآسیب  ، همراه باموادغذایی درحال حرکت،از طریق دستگاه گوارش خارج شوند.فیبرهای غذایی خطر سرطان کولورکتال را کاهش می دهند..

چربی های غیر اشباع که در دمای اتاق مایع هستند، در پیشگیری از بروز بیماری های مزمن از جمله سرطان ها موثر هستند. چربی های غیر اشباع موجود در روغن های گیاهی نظیر زیتون؛ آفتابگردان و کانولا و مغزها (گردو، بادام، فندق، ...) هم چنین اسیدهای چرب امگا۳موجود در انواع ماهی و برخی دانه های گیاهی مانند تخم کتان خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهند.

فعالیت بدنی: کم تحرکی از عوامل خطر بیماری های مزمن و مرگ در جهان می باشد و موجب افزایش خطر سرطان، بیماری قلبی، سکته مغزی و دیابت به میزان۲۰تا۳۰درصد می شود. برآورد می شود که در صورت افزایش فعالیت بدنی، سالانه از۴تا۵میلیون مرگ جلوگیری شود. فعالیت بدنی کافی، بروز سرطان های مثانه، کولون، مری، معده و کلیه را در افراد بزرگسال کاهش می دهد.

 

آخرین توصیه سازمان بهداشت جهانی برای فعالیت بدنی بزرگسالان:

بزرگسالان باید حداقل ۱۵۰ تا ۳۰۰ دقیقه فعالیت هوازی با شدت متوسط، یا حداقل ۷۵ تا ۱۵۰ دقیقه فعالیت هوازی شدید یا ترکیب معادلی از فعالیت جسمانی با شدت متوسط و زیاد در هفته (حداقل۳روز، حداقل۳۰دقیقه در روز برای شدت متوسط و حداقل۲۰دقیقه برای شدت زیاد) داشته باشند.

برای اثرات سلامتی بخش بیشتر، بزرگسالان می توانند فعالیت های هوازی باشدت متوسط را به مدت زمان بیشتر از۳۰۰ دقیقه یا فعالیت های هوازی با شدت زیاد را به مدت بیشتر از۱۵۰ دقیقه در هفته انجام دهند.

دخانیات: دود تنباکو و سیگار حاوی بیش از۴۰۰۰ماده شیمیایی است که بیش از ۴۰نوع آنها، مواد محرک یا سمی و سرطان زا هستند. مصرف دخانیات منجر به افزایش خطر بسیاری از بیماری ها نظیر بیماری های قلبی عروقی، سکته مغزی، پوکی استخوان، دیابت و افزایش خطر بروز بسیاری از سرطان ها مانند سرطان های سر و گردن، ریه، معده، مری، روده، مثانه، کلیه، خون می شوند. از هر۱۰  فرد مبتلا به سرطان ریه،۹ نفر دخانیات مصرف می کنند . قلیان،۴۰۰ ماده سمی و سرطان زاد دارد. تنباکوهای میوه ای علاوه بر این۴۰۰ نوع سم، مواد مضرتری نیز دارند که از پوست میوه تخمیر شده با مواد افزودنی تهیه می شوند و می توانند باعث آلرژی، آسم و حساسیت شوند. هر وعده قلیان معادل۵۰ تا ۱۰۰ تخ  سیگار است. افرادی غیر سیگاری که در معرض دود سیگار اطرافیان خود (دود سیگار دست دوم) هستند، در معرض افزایش خطر وابتلا به همان بیماری های افراد سیگاری قرار دارند. یک مرگ از هر ده مرگ ناشی از مصرف دخانیات در افراد در معرض دود سیگار اتفاق می افتد. با ترک سیگار به سلامت خود و دیگران کمک کنید.

  • گروه خبری : گروه های محتوا
  • کد خبر : 7773
کلمات کلیدی
مدیر سیستم
خبرنگار

مدیر سیستم

تصاویر

prostate-cancer

اطلاعیه‌ها

آرشیو

عامه جامعه:آگهی تامین «سرویس ایاب و ذهاب»

18 مهر 1400

عامه جامعه:آگهی تامین «سرویس ایاب و ذهاب»

18 مهر 1400

عامه جامعه:آگهی تامین «سرویس ایاب و ذهاب»

18 مهر 1400