• 1402/08/20 - 09:33
  • بازدید: 25
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
به مناسبت هفته ملی دیابت

پیام معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی گراش به مناسبت هفته ملی دیابت

دکتر طیبه مهروری معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی گراش به مناسبت هفته ملی دیابت پیامی صادر کرد

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت دانشکده علوم پزشکی گراش، دکتر طیبه مهروری معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی گراش به مناسبت هفته ملی دیابت(۲۰لغایت ۲۶ آبان) با شعار «دیابت: شناخت خطرات، اقدام موثر» پیامی صادر کرد 
متن پیام بدین شرح است:
 
 
طی سال‌های اخیر افزایش شیوع بیماری دیابت در جهان، این بیماری را به بزرگترین اپیدمی تاریخ تبدیل کرده است. بیش از 537میلیون بزرگسال(20تا79سال) از مردم جهان مبتلا به دیابت هستند. در هر ثانیه 1 نفر به علت دیابت یا عوارض ناشی از آن جان خود را از دست می‌دهد. در کشور ما حداقل 14.15 درصد‌ جمعیت بالای 25 سال از بیماری دیابت رنج می‌برند که تعدادشان بیش از 7.5میلیون نفر برآورد می شود.
 
در بسیاری از موارد، دیابت نوع دو و عوارض آن را می‌توان با اتخاذ و حفظ عادات سالم به تعویق انداخت یا از آن پیشگیری کرد. عدم تشخیص و درمان بموقع، می تواند منجر به عوارض جدی  و بالقوه تهدید کننده زندگی شود.
 
 روز جهانی دیابت بزرگترین کمپین اگاهی از دیابت در جهان است که هرساله در 14نوامبر برگزار می شود.هدف از برگزاری روز جهانی دیابت ، ترویج اهمیت اقدام هماهنگ برای مقابله با دیابت به عنوان یک مسئله مهم بهداشت جهانی است. 
 
در سال جاری نیز به منظور آگاهی عموم جامعه درمورد بیماری دیابت و تاکید بر اهمیت مراقبت دیابت روزهای 20لغایت26آبان ماه به عنموان هفته ملی دیابت نامگذاری شده است. روز جهانی دیابت در سال 2023،سومین سال از دوره کمپین سه ساله دسترسی به مراقبت دیابت 2023-2021 می باشد. کمپین امسال بر اهمیت آگاهی از خطر ابتلا به دیابت نوع دو برای کمک به تاخیر یا جلوگیری از این بیماری تمرکز دارد.
 
لذا خواهشمند است کلیه‌ی شهروندان بالای 18سال از تاریخ 20 آبان ماه لغایت 15دی ماه جهت اندازه گیری فشارخون و انجام تست قندخون بصورت رایگان به پایگاه‌ها و مراکز بهداشتی مراجعه نمایند.
  • گروه خبری : اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 14881
کلمات کلیدی
سمیه سادات خرم روز
خبرنگار

سمیه سادات خرم روز

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

اطلاعیه‌ها

آرشیو

اطلاعیه:ورود به سایت دفتر بهبود تغذیه

18 مرداد 1402

اطلاعیه:پویش مجازی سلامت در نوروز

02 فروردین 1402

اطلاعیه:روز جهانی ایدز (10آذرماه)

09 آذر 1401